Help mee overbelasting te voorkomen in de lente en zomer
In de lente en zomer is de kans op overbelasting van het stroomnet groter. Zeker wanneer er veel stroom wordt teruggeleverd en tegelijk weinig stroom wordt verbruikt. Op deze pagina leest u wat wij doen om de kans op overbelasting te verkleinen en hoe we uw hulp hierbij kunnen gebruiken.

Wat is er aan de hand?
Op sommige elektriciteitsstations bereiken we de maximale capaciteit. Dit betekent dat het stroomnet op sommige dagen overvol zit. Zeker wanneer de zon schijnt, kan dit problemen geven. Dat zit zo: als er veel stroom wordt teruggeleverd met zonnepanelen maar tegelijk te weinig stroom wordt verbruikt, moet er teveel stroom tegelijk door onze kabels. Dan kan een elektriciteitsstation overbelast raken en kapot gaan. Om grote schade te voorkomen, hebben we geen andere keuze dan het station tijdelijk uit te schakelen. Een buurt die op dat station is aangesloten, zit dan tijdelijk zonder stroom. Dit kan vooral gebeuren in het weekend. Want dan zijn grote bedrijven die veel stroom verbruiken dicht.
Gebruik stroom op zonnige momenten
Help mee om overbelasting te voorkomen door op slimme momenten stroom te gebruiken. Zo zorgen we ervoor dat er minder stroom tegelijk door onze kabels gaat en verkleinen we de kans op overbelasting van het elektriciteitsstation.
Hoe helpt u mee?
- Gebruik stroom als de zon flink schijnt, vooral in het weekend als grote bedrijven dicht zijn en er op dat moment dus minder verbruik is;
- Gebruik stroom tussen 11.00 en 15.00 uur;
- Heeft u een elektrische auto? Laad deze dan juist nu op.
- Zet uw wasmachine, droger, vaatwasser of airco aan.

Wat doen wij om de kans op overbelasting te verkleinen?
Op de plekken waar het stroomnet in de lente en zomer overbelast dreigt te raken, treffen we maatregelen. Voorbeelden van maatregelen die we nemen om het elektriciteitsstation minder te belasten zijn:
- tijdelijk uitschakelen van grote zonneparken;
- afspraken met bedrijven over hun stroomgebruik en opwek;
- gebruiken van storingsreserves;
- verschillende technische maatregelen.
Al deze maatregelen helpen om het station minder te belasten. Maar op zonnige dagen kunnen we niet altijd beloven dat dit genoeg is. Daarom hebben we ook uw hulp nodig. Samen kunnen we de kans op overbelasting van een elektriciteitsstation en daarmee de kans op stroomuitval verkleinen.
Veelgestelde vragen
- Kunnen jullie vooraf aangeven wanneer een elektriciteitsstation wordt uitgeschakeld?
Nee. Overbelasting van een elektriciteitsstation kunnen we niet voorspellen. Als er teveel stroom tegelijk door onze kabels gaat, kan een station overbelast raken. Om schade te voorkomen, moet het station dan direct uit. Zo voorkomen we dat het station kapot gaat. Als een station kapot gaat, kunnen delen van dorpen of steden enkele uren zonder stroom zitten. Dit kan meerdere dagen achter elkaar gebeuren.
Heeft dit antwoord u geholpen? - Wanneer is de kans op overbelasting van een elektriciteitsstation het grootst?
Als er veel stroom tegelijk door ons kabels gaat, dan kan het elektriciteitsstation overbelast raken. Dit is in de lente en zomer vooral op zonnige dagen, van 11.00 tot 15.00 uur, met name in het weekend. In de herfst en winter vooral tussen 7.00 en 10.00 uur en tussen 16.00 en 21.00 uur.
Heeft dit antwoord u geholpen? - Waarom moeten jullie het elektriciteitsstation uitschakelen?
We schakelen een elektriciteitsstation uit als we echt geen andere optie meer hebben. Zouden we niets doen? Dan gaan het station en de kabels ernaartoe kapot. Huishoudens en bedrijven hebben dan langere tijd geen stroom.
We nemen eerst andere maatregelen, zoals het tijdelijk uitschakelen van grote zonneparken in uw omgeving. Ook hebben we afspraken gemaakt met bedrijven over hun stroomgebruik en opwek. Maar dat is soms niet genoeg. Het stroomnet kan alle stroom dan niet verwerken waardoor het elektriciteitsstation overbelast raakt. Als dit gebeurt, hebben we geen andere keuze dan het station tijdelijk uit te schakelen. Daardoor kunnen delen van dorpen of steden enkele uren zonder stroom zitten. Dit kan meerdere dagen achter elkaar gebeuren als het zonnig weer is.
Heeft dit antwoord u geholpen? - Waarom worden omvormers niet automatisch uitgeschakeld bij veel zon?
Bij spanningsproblemen schakelt een omvormer automatisch uit als de lokale spanning te hoog wordt. Bij een overbelast elektriciteitsstation zit het probleem op een andere plek van het stroomnet. Namelijk een niveau hoger op het stroomnet (HS/MS station). Omdat de lokale spanning niet te hoog wordt, schakelen de omvormers dus ook niet automatisch uit.
Heeft dit antwoord u geholpen? - Hoelang heb ik geen stroom als een elektriciteitsstation wordt uitgeschakeld?
Zodra we zeker weten dat ons stroomnet de hoeveelheid stroom weer kan verwerken, schakelen we het elektriciteitsstation weer in. Dit kan enkele uren duren en is afhankelijk van het weer.
Heeft dit antwoord u geholpen? - Waarom is de piek van overbelasting in de lente en zomer anders dan in de herfst en winter?
In de lente en zomer is de kans op overbelasting van sommige elektriciteitsstations groter doordat er veel stroom wordt teruggeleverd met zonnepanelen. Zeker tussen 11.00 en 15.00 uur wordt er veel stroom teruggeleverd en tegelijk weinig stroom verbruikt.
De wintermaanden zijn vaak koud, met korte dagen en lange nachten. Dat betekent dat we binnen meer licht en warmte nodig hebben. Hierdoor neemt ons stroomverbruik flink toe in de ochtend en de avond. Vooral tussen 7.00 en 10.00 uur en 16.00 en 21.00 wordt de kans op een overbelast elektriciteitsstation dan groter.
Heeft dit antwoord u geholpen?